ZABAWY MANUALNE W „JABŁUSZKACH”

O sprawność manualną dzieci trzeba dbać już od najmłodszych lat. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom , które oddziałują na zmysły dziecka przyczyniają się do postępu w różnych obszarach rozwoju. Przedszkolaki z grupy „Jabłuszka” wykonują różnorodne ćwiczenia tj. kolorowanie, zabawy z plasteliną, nawlekanie makaronu na wstążkę, zabawy z drucikami kreatywnymi itd. Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale ważne narzędzie w rozwoju dziecka – uczy się prawidłowego trzymania kredki i koordynować pracę ręki, ćwiczy niewychodzenie za linię i precyzyjne ruchy, skupia się na obrazku i swojej czynności, rozwija kreatywność i wyobraźnię, poznaje kolory i ich odcienie. Kolorowanie jest również sposobem na wyciszenie – dziecko uczy się samodzielnej zabawy. Dzięki zabawom z plasteliną dzieci ćwiczą dłonie, ale również rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Przedszkolak trzymając i ugniatając plastelinę rzadko używa tylko jednej rączki. Zwykle wykorzystuje do tego obie dłonie, a to powoduje współpracę obydwu półkul mózgowych. Lewa jest odpowiedzialna za logiczne myślenie i zdolności językowe, a prawa za wyobraźnię i emocje. Dzięki współpracy obydwu półkul, dziecko rozwija umiejętność szybszego przetwarzania informacji i ich łatwiejszego analizowania. Dodatkowym atutem ugniatania plasteliny przez dziecko jest to, że podczas tej czynności nie tylko pracują rączki. Razem z ruchem rąk, w buzi rusza się język. W efekcie maluch wykonuje samoistne ćwiczenie logopedyczne. Nawlekanie makaronu na wstążkę to jedna z tych zabaw, które uczą cierpliwości. Poza tym przy tej zabawie dzieci ćwiczą palce oraz koncentrację. Zabawa z drucikami kreatywnymi jest bardzo dobrym ćwiczeniem małej motoryki, bowiem dzieci wyginając je wzmacniają pracę palców i mięśni rąk – a dodatkowo jeszcze wspaniale ćwiczą pomysłowość. Wszystkie wyżej wymienione czynności są nie tylko ćwiczeniami , ale świetną zabawą dla przedszkolaków.

Marzena Kowacka
Relacja 2019-10-08, 19:34 | autor: Elżbieta Sobolewska