Komunikaty

MAMO, TATO! PRZYGOTUJ SWOJE DZIECKO DO PRZEDSZKOLA czyli Adaptacja bez stresu :-) cz 3

RODZICE!

- Zaufajcie wybranej przez siebie placówce, nie porównujcie jej z innymi, bo każda realizuje ten sam program, ale ma prawo robić to inaczej, tzn. innymi metodami, korzystając z innych pomocy, nauczycielki mogą pracować w innym tempie i innymi metodami, by osiągnąć to samo. Przedszkola różnią się dodatkowymi zajęciami ale o tym należy dowiedzieć się wcześniej i dokonywać wyboru zgodnie z zainteresowaniami dziecka lub jego i waszymi potrzebami.

- Zadbajcie, by wyjście do przedszkola było miłe, spokojne –szczególnie w pierwszych dniach (jeżeli dziecko tego potrzebuje, pozwólcie zabrać mu ulubioną Przytulankę), a zawarte z dzieckiem umowy, np. ustalenie, o której godzinie je odbierzecie, były rzetelne i respektowane. Jeżeli zauważycie, że dziecko zbyt emocjonalnie reaguje na rozstanie z osoba odprowadzającą, niech odprowadza je ktoś inny, mniej emocjonalnie związany z dzieckiem.

- Starajcie się być mądrymi partnerami nauczycielek, nie odbierajcie informacji problemowych jako skarg na dziecko, lecz jako troskę i podstawę do rozwiązania wszelkich trudności. Załatwianie spraw dotyczących dziecka rozpoczynajcie od rozmowy z nauczycielkami, ale nigdy w jego obecności.

- Respektujcie ustalone zasady postępowania na linii przedszkole - dom, bo dziecko nie może znaleźć się na „huśtawce” różnych opinii i oddziaływań. To źle wpłynie na jego wychowanie i emocje.

Artykuł autorstwa Reginy Dąbrowskiej pt: "Zanim Krzyś i Jola wejdą do przedszkola", pochodzi z miesięcznika Bliżej Przedszkola.

Komunikat 2013-05-31, 21:58 | autor: Elżbieta Sobolewska