Komunikaty

MAMO, TATO! PRZYGOTUJ SWOJE DZIECKO DO PRZEDSZKOLA czyli Adaptacja bez stresu :-) cz 2

- zachęcajcie, by w waszym imieniu poprosiło w kiosku o gazetę, zapytało obcą osobę o godzinę, poprosiło kolegę w piaskownicy o pozwolenie pobawienia się jego zabawką – w ten sposób nauczy się wyrażania swoich potrzeb, zwracania się do pani w przedszkolu a także posługiwania się mową. Jeżeli wasze dziecko używa wyrażeń dźwiękonaśladowczych np. „eee”, „si”, „tam pisiu” i w ten sposób sygnalizuje swoje potrzeby fizjologiczne lub inne, starajcie się to zmieniać, gdyż trochę czasu minie, zanim nauczycielka zrozumie, czego dziecko się domaga a to może narazić je na dodatkowy stres, jeżeli np. nie zdąży do toalety.

- zadbajcie, by poznawało rówieśników – niech wasza pociecha bawi się z innymi dziećmi na placu zabaw, chociaż b Edzie to zabawa „obok siebie”, niech sam podejmuje kontakty, rozwiązuje konflikty spowodowane np. zabraniem zabawki przez inne dziecko, bo o pewnych zachowaniach i regułach obowiązujących w zespole musi się dowiedzieć, zanim wejdzie w grupę przedszkolną.

- starajcie się powoli przyzwyczajać dziecko do sprzątania po sobie: zabawek, ubrań a także do tego, by przestrzegało zawartych z wami umów w powyższych sprawach oraz zasad postępowania wobec was i innych, np. by witało znajomych, mówiło „dziękuję”, nie odchodziło poza wyznaczone miejsce itp.

- rozmawiajcie z dzieckiem o przedszkolu o tym, co w nim zastanie, co będzie robiło, ilu będzie miało kolegów, ile koleżanek, kto będzie się nim opiekował.

- chodźcie na spacery w stronę przedszkola, w tym czasie prowadźcie z dzieckiem rozmowy, tłumacząc, że to będzie jego przedszkole, tu będą jego koledzy, jego panie, tu będzie się bawić w ogrodzie itp.

- kupujcie wspólnie dzieckiem przedmioty i rzeczy do przedszkola, pozwólcie, by dziecko dokonywało wyboru, jeżeli jakaś rzecz nie spełnia waszych oczekiwań, wyjaśnijcie dziecku, dlaczego musicie poszukać innej.

- unikajcie wypowiadania do innych osób w obecności dziecka komentarzy typu: No wiesz, nie mam innego wyjścia i muszę go oddać do przedszkola, zwracajcie uwagę, by nie użalać się nad faktem (np. Trudno, to jedyne wyjście, musi itp.) ale też nie można mieć poczucia winy z tego powodu, że na dziecko spada nowy obowiązek.

- czasami zwróćcie się do dziecka trochę głośniej niż zwykle, bo bywa, że kiedy panie w przedszkolu w czasie dużego gwaru muszą coś zakomunikować lub przywołać dziecko stojące zbyt daleko, są zmuszone mówić głośno a dzieci odbierają to jako krzyczenie „na nie”, dobrze jest dziecku to wyjaśnić.

Komunikat 2013-05-31, 21:34 | autor: Elżbieta Sobolewska