Zajęcie otwarte dla rodziców czyli „Krasnoludki” witają wiosnę :-)

Dzieci z grupy „Krasnoludki” pożegnały wczoraj zimę (wygoniły Marzankę z przedszkola), a dzisiaj tj. 22 marca razem ze swoimi rodzicami cieszyły się z nadejścia wiosny.

Po wizycie rodziców w naszej sali zrobiło się bardzo wiosennie i kolorowo ale … zacznijmy od początku.

Tematyka zajęć „Witaj wiosno”. Dzieci aktywnie brały udział w wiosennych zabawach ruchowych, bez problemu rozwiązały krzyżówkę i samodzielnie wpisywały hasła, dzieliły wyraz na sylaby i głoski, układały wyraz „wiosna” z liter (udało im się również z tych liter ułożyć trzy inne wyrazy), układały zdanie z wyrazów oraz kończyły zdanie „Lubię wiosnę, bo...?”

Ponieważ polubiliśmy programowanie :-) na zajęciu włączyliśmy ozoboty, które przejechały po trasie WIOSNA, a tło zostało ozdobione wiosennie przez dzieci.
Wykorzystaliśmy dzisiaj również matę do kodowania na której za pomocą kodów i kolorowych kwadratów ułożyliśmy wspólnie wiosennego kwiatka. Chętne mamy także mogły pobawić się w kodowanie na drugiej macie.

Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania S. Karaszewskiego „Oznaki wiosny” i udzielały odpowiedzi na zadane pytania, a potem była improwizacja ruchowa ze wstążkami do utworu "Cztery pory roku" Vivaldiego – „Wiosna”.

"Krasnoludki" aktywnie brały udział w wiosennej zabawie matematycznej „Bazie w wazonie” – utrwalając dodawanie i odejmowanie.

Ponieważ na zajęciach mieliśmy wspólnie z Rodzicami zorganizować wiosenny kącik przyrody, starszaki przed przystąpieniem do pracy przypomniały sobie z czego zbudowana jest roślina i czego potrzebuje do życia. Sprytnie układając w odpowiedniej kolejności obrazki wiedziały jakie są etapy wzrostu rośliny „Od nasionka do roślinki”, co mogły też zaobserwować na krótkim filmie.

A potem … założyły fartuszki, jednorazowe rękawiczki i zabawiły się w ogrodników. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, że mogą pracować razem z rodzicami. Wspólnie z rodzicami wsadziły różnorodne nasionka i roślinki do doniczek (przyniesione z domu) i jak na starszaki przystało samodzielnie je podpisały.

Dzieci z rodzicami miały do wykonania również zadania w grupach/ przy stolikach i tak: wsadzić bratki, posiać rzeżuchę na watę, założyć hodowlę fasoli w słoikach oraz w woreczkach strunowych.

Na naszych parapetach zrobiło się wiosennie i kolorowo. Teraz „Krasnoludki” będą dbały o roślinki i obserwowały ich wzrost.
Ponieważ jest to nasz wspólny kącik, zapraszamy rodziców do oglądania go w sali, a jak na parapetach zrobi się zielono, pokażemy zdjęcia na stronie :-)

W podziękowaniu za przybycie na zajęcie „Krasnoludki” wręczyły Rodzicom samodzielnie wykonane jaskółki.

Pięknie dziękujemy Rodzicom za liczny udział w zajęciu oraz wielkie zaangażowanie w przygotowanie przyborów do kącika przyrody.

Zajęcie otwarte „Witaj wiosno!” zorganizowane w ramach realizacji Europejskiego Projektu eTwinning „Spring where are you?” i bierze udział w akcji #zakodujmywiosnę
Zarejestrowane jest także na stronie MEN – II Edycja Dzień Nowych Technologii w Edukacji (DNTE)

wychowawczyni Elżbieta Sobolewska

Relacja 2019-03-22, 20:02 | autor: Elżbieta Sobolewska